Uwagi od widza i programisty

Po opublikowaniu poniższego filmu, otrzymaliśmy długą wiadomość od jednego z naszych widzów, który jest szczerze zainteresowany naszym projektem i ma kilka bardzo ciekawych uwag. Oto kilka cytatów z jego e-maila:

Na początek. Dziękuję za Panów ciężką, dziennikarską pracę. Trzymam kciuki za projekt, chcę aby udało się stworzyć wRealną 🙂 alternatywę dla YT! Obejrzałem film, przeczytałem opis wymagań dla devOps’a pod filmem i szczerze się przeraziłem.

Najważniejszym w moim odczuciu zagrożeniem jest (jeśli odpowiednio to odczytałem) chęć zrobienia czegoś, co od początku będzie ogromne i konkurencyjne dla YT. Dobrze jest mieć w głowie jak docelowo działać będzie końcowy produkt, nie ma jednak sensu tworzyć wszystkiego od razu.

Zgadzamy się w 100% i zdajemy sprawę, że od razu nie stworzymy platformy równie rozbudowanej jak YT.

Powodów ku temu jest wiele, między innymi:
jeśli użytkownicy dostaną w swoje ręce produkt posiadający główne wymagane funkcjonalności, to na podstawie ich oceny możliwe będzie lepsze ukierunkowanie prac rozwojowych, rezygnację z nietrafionych funkcjonalności czy zastąpienie ich pomysłami użytkowników

Zamierzamy tak często, jak tylko się da, udostępniać kolejne etapy do testów. W ten sposób nie zabrniemy w ślepą uliczkę.

(…) Wykorzystanie wszystkich sił od razu może sprawić, że pierwszy taki falstart będzie ostatnim. Zostawienie sobie rezerwy pozwoli przemyśleć projekt, zmienić co trzeba, może zmienić szyld i wystartować raz jeszcze.

Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego część sił poświęcimy na ulepszanie tego co już wypracowaliśmy. Nawet jeśli powstawanie platformy przeciągnie się, to wciąż będziemy stabilnie stać na tej „drugiej nodze”. A przy okazji zdobywać kolejne doświadczenia – co jest niebywale ważne bo w Polsce po prostu niewiele jest osób z doświadczeniem w budowaniu infrastruktury streamingu video.

Im więcej kodu i funkcjonalności tym więcej sił trzeba poświęcić na poprawki błędów, weryfikacje logów, monitorowanie, prace konserwatorskie. Może się więc okazać, że nawet jeśli wypuszczona do sieci platforma będzie spełniać wszystkie funkcjonalne zachcianki to zyski z niej płynące (czy to bezpośrednio z użytkowania, czy też ze wsparcia patronów) nie wystarczą do utrzymania infrastruktury.

Bardzo mądre słowa i dlatego postanowiliśmy je opublikować w niniejszym serwisie by móc do nich wracać i spokojnie robić swoje.
Dziękujemy za wszystkie uwagi!

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top